Triko Giysiler

Trikoyu ılık suda (maksimum 40°C) ağartma maddeleri içermeyen yün tipi bir deterjanla elde yıkayınız, trikonun yüzeyindeki gevşek elyafı korumak için giysinin içini dışa çeviriniz. Giysinizi suya daldırmadan önce kullandığınız toz veya sıvı deterjanın iyice çözüldüğünden emin olunuz. Giysinizi 5 dakika kadar suya basılı bırakmanız kirlerin giysiden uzaklaşması için yeterli olacaktır.

Sonra giysinizi sıkmadan fazla suyu uzaklaştırınız ve öncel ılık ardından soğuk su ile durulayınız. Giysinizin ıslaklığnı ya temiz havlular arasında yuvarlayarak ya da çamaşır makinenizin kısa ve narin sıkma programanında giderebilirsiniz. (Asla elinizde bükerek sıkmayınız). Sıkma işleminden sonra giysiniz nemliyken elinizle formunu düzeltiniz. Trikonuzu düz bir yere sererek kurutunuz. Eğer ipe asarak kurutacaksanız giysinizin sarkmasını önlemek için katlayarak asınız

Makinada Yıkama İçin;Trikonuzun bakım etiketindeki makinede yıkama talimatını kontrol ediniz. Trikonun yüzeyindeki gevşek elyafı korumak için giysinin içini dışa çeviriniz. Yıkama öncesinde giysinizi suya basmayınız. Makinenizi 40°C'de woolmark programına (mekanik hareket minimum olmalı) ayarlayınız. Ağartma maddeleri içermeyen bir deterjan kullanınız. Trikonuzu düz bir yere sererek kurutunuz. Eğer ipe asarak kurutacaksanız giysinizin sarkmasını önlemek için katlayarak asınız.

Mayo Giysiler

Kullanımdan sonra mayonuzu duru soğuk su ile yıkayınız. Gerekiyorsa yalnız beyaz sabun kullanınız. Çamaşır makinesinde yıkamayınız. Kesinlikle sıkmayınız ve ütülemeyiniz. Direk güneş ışığından uzak ortamda kurutunuz. Çevredeki materyallere taktırtmayınız.

Pratik Faydalı Bilgiler

Giysinizi uzun süre kullanmayacaksanız, rutubetli ortamlarda saklamayınız.

Koyu renklilerinizi, özellikle pantolonlarınızı renkli deterjanıyla ters çevirerek yıkayınız. Bunu yapmadığınızda çamaşır makinesi içinde yıkama esnasında sürtünmeden dolayı üründe çizgiler oluşabilir.

Eğer aldığınız ürüne tadilat yaptıracaksanız, çekme ihtimaline karşılık, ürünü yıkadıktan sonra tadilatını yaptırınız.

Etek ve pantolonlarınızda parlaklıklar oluşuyorsa, bu kısımları yeni kesilmiş bir patatesle iyice ovalayın. Kuruduktan sonra fırçalayabilirsiniz. Parlaklıktan eser kalmaz.

Bir gömlek ya da elbisenin önce yakalarını, manşetlerini, fırfırlarını, kollarını ütüleyin, sonra bedenini, böylece diğer zaman kaybettirici işlerle uğraşırken tekrar kırışmazlar.

Bazı dokumalara dikkat edin. Bütün ipeklileri tersinden ütü`leyin. İşlenmiş ipekler hafif nemliyken ütülenmeli, ama spreylenmemeli, çünkü lekeler oluşabilir; ham ipekler kuruyken ütülenmeli. Kadife, akrilik, fitilli kadife, işlemeli parçalar ve sentetik deriler de tersinden ütülenmeli.

Pamuklular da kumaşı düz yüzünden buharlı yâda kuru ütüleyin. Koyu, tok renklerle çalışırken, parlamayı önlemek için malzemeyi ters yüz edin.

Yün giysilerde Ütüleme de nemli bezleri ve buharı kullanınız.

Sezonu geçmiş yünlü ürünlerinizi naftalin ile güveye karşı koruyunuz.

Çamaşır suyu kullanmamaya özen gösterilmelidir. Kumaş yapısını bozabilir.

Denizde giydiğiniz mayo şort gibi ürünleri mutlaka durulayınız ve ıslak ya da kuru olarak uzun süre naylon poşette saklamayınız. Bazı canlı ve fosforlu renkler ise zamanla güneş, tuzlu ve klorlu suyun etkisiyle solabilirler.

Baskılı ürünler baskının bozulmaması için ters tarafından ütülenmelidir.

Renkli ürünlerinizi güneş ışınlarına direkt maruz kalacak şekilde kurutmayınız. Uzun süre sabit olarak durduğu için solabilir.

Terli olarak uzun süre beklenmesi veya direkt güneş ışığı ile terin kuruması bazı renklerde ve pamuklu kumaşlarda bölgesel renk değişimlerine sebep olabilir.

Örgülü giysilerde, örgülerin kıvrımlarında ve örneklerinde, ütüyü doku boyunca hareket ettirerek dokuları germemek önemlidir. Bunun yerine ütüyü kaldırıp bastırmalısınız.

Fermuarlı giysileri ütülerken; Önce giysinin fermuarını kapatın, ütünüzün ucuyla iç kanatlara bastırın, Fermuarı açın ve çevreleyen kumaşı hafifçe ütüleyin ve Fermuarı kapatın ve kumaşın dışını ütüleyin.

Ütü yaparken kullanacağımız ısı ayarları; Sentetikliler ve ipek kumaşlar için, Düşük ve orta ısılar. Pamuklu ve ketenler için, Yüksek ısılar kullanın. Yünlüler, Orta veya yüksek ısıda ütülenir.(parlamayı önlemek için ütü bezi kullanın.)

Yıkamayla ilgili iyi sonuçlar elde etmek sadece deterjana değil, makineye attığınız çamaşır miktarı, doğru deterjan miktarı ve aynı zaman da makinenin devrine de bağlıdır.

Çamaşırların iyi yıkanabilmesi için haznenin içinde hem üstten hem de yanlardan bir karış boşluk olmasına özen gösterin.

Çamaşır makinesinin devrinin yüksek olması yıkamanın da iyi olması anlamına gelir. Devrin düşük olması ise çamaşırlar fazla hırpalanmayacağı için, giysilerin ömrünü uzatır.

Çamaşır makinesinin iç haznesini temizlemek için her iki ayda bir 90 derecede deterjanla boş yıkama yapabilirsiniz.

Page 2 of 3 123 »

   Ferhatpaşa Mah. Gazipaşa Cad. 51. Sok. No:50 Ataşehir / İSTANBUL        +90 216 660 06 24       info@cleanfort.com.tr    © 2013. Tüm Hakları Saklıdır