DETERJANLARIN İÇERİSİNDEKİ ZARARLI MADDELER

Sodyum Lauryl Sulfat

SLES'nin avantajları şu şekilde özetlenebilir; Sabun köpüğünü daha aktif hale getirir, Köpük miktarını artırır, Emülsiyon özelliği nedeniyle fazla yağ ve kiri saç ve deriden uzaklaştırır, Bu kadar çeşitli alanlarda kullanılmasının en önemli sebebi üretimi gayet ucuzdur.

SLS'nin %2'den fazla kullanımı sonucunda; Çocuklarda göz gelişimini engeller, Derinin zarar görmesine yol açar, Cildin yağ dengesini bozarak ve bağışıklık sistemini olumsuz etkiler, Kalp ve ciğer gibi organlara kadar girerek iltihaplara yol açar.

Fosfatlar

Fosfat, denizlerdeki alglerin (yosunların) ana nedenidir. Yosunlar dip sularının oksijenini tüketir ve sudaki canlı hayatın sonunu hazırlar. İzmir Körfezi, Köyceğiz Gölü fosfat kaynaklı kirlenmenin ve ötrofikasyonun iki örneğini oluşturuyor.

Sodyum Silikat

Tehlikeli kimyasallar yönetmeliğinde adı geçen bir maddedir. Deterjanın içeriğinde % 2-3 oranında bulunur.

Göz İle Temas Halinde: Göz kapakları açık tutularak en az 15 dakika akan su ile yıkanmalı, Derhal doktor çağırılmalıdır.

Cilt İle Teması Halinde: Ciltle temas halinde kirlenmiş giysi ve ayakkabılar çıkarılmalı ve en az 15 dakika cilt akan su ile yıkanmalıdır. Giysiler tekrar kulanmadan önce yıkanmalıdır. Doktor çağırılmalıdır.

Solunması Halinde: Derhal temiz havaya çıkarılmalı, Derhal doktor çağırılmalı. Soluk almıyorsa suni solunum yapılmalı. Soluk alma güçlüğü varsa oksijen verilmelidir.

Yutulması Halinde: Bilinci yerinde ise kusturmayın bol miktarda su verin. Derhal doktor çağırılmalıdır.

Formaldehit

Vücuda solunum, sindirim ve az miktarda da deri yoluyla girip kişiyi duyarlılığına göre farklı şekilde etkiliyor. Bunların çoğu; göz, burun, boğaz tahrişi gibi mukozalarla ilgili belirtiler. Ancak, formaldehit soluyan bazı hassas kişilerde yorgunluk, uyuklama, deri döküntüleri, baş ağrısı ve baş dönmesi, konsantrasyon bozukluğu gibi çok farklı şikâyetler görülebiliyor.

Klor bazlı ağartıcı (Sodium Hypoclorit)

Erciyes üniversitesideki 3 profesör doktorun yapmış olduğu araştırmada Sodyum Hipoklorite maruz kalmış kişilerin lenfositlerindeki mikronükleus sıklığını sodyum hipoklorite maruz kalan 7 kişi ve sağlıklı 7 kişi üzerinde yapılmış ve maruz kalan kişilerin değerleri 2,5 katı yüksek bulunmuş. Sodyum Hipoklorit DNA ve kromozom seviyesinde ciddi ve kalıcı hasarlar meydana getiriyor

Page 1 of 3 1 23 »

   Ferhatpaşa Mah. Gazipaşa Cad. 51. Sok. No:50 Ataşehir / İSTANBUL        +90 216 660 06 24       info@cleanfort.com.tr    © 2013. Tüm Hakları Saklıdır