KİMYASALLARIN ZARARLARI

Benzen

Güçlü bir kanserojen olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle insan vücuduyla temas edecek ürünlerde kullanımı pek çok ülkede yasaktır. Özellikle kemik iliğinin genetik yapısını tahrip ettiği için, kan kanserine yol açar.

Trimetil Benzen

Boya, parfüm ve yapıştırıcı üretiminde sterilizatör olarak kullanılır. Solunum sistemini ve duyu organlarını tahriş eder. Çevre için zararlıdır, ancak biyobirikimli değildir.

Benzisotiazolinon

Antibakteriyel. Temizlik ürünlerinde ve boya, vernik gibi ürünlerde koruyucu olarak kullanılır. Cildi tahriş eder. Bağışıklık sistemi için zararlıdır.

Benzil Alkol

Koruyucu, çözücü (solvent), akışkanlık artırıcı, koku maskeleyici. Cilde uygulandığında uyuşturucu etkisi olduğu için, bölgesel ağrı kesici olarak kullanılır. Ağız sağlığı ürünlerinde bulunabilir. Sinir sistemi üzerinde zehirleyici etkisi vardır. Alerjik tepkiye yol açabilir. Ekosistem için zehirli olduğu düşünülmektedir. Laboratuvar hayvanları üzerinde yapılan deneylerde ciltte tahrişe yol açmış, DNA yapısına hasar vererek mutasyon oluşumunu tetiklemiş ve merkezi sinir sistemini etkileyerek davranış değişikliklerine yol açmıştır.

Page 2 of 3 12 3 »

   Ferhatpaşa Mah. Gazipaşa Cad. 51. Sok. No:50 Ataşehir / İSTANBUL        +90 216 660 06 24       info@cleanfort.com.tr    © 2013. Tüm Hakları Saklıdır