KİMYASALLARIN ZARARLARI

Benzil Salisilat

Koku maskeleyici. Morötesi (ultraviyole) ışın soğurucu. Az miktarlarda bazı yiyeceklere de eklenir. Alerji ve kontakt dermatitle ilişkilendirilmiştir. Bağışıklık ve endokrin sistemine zarar verebilir. Biyobirikimli veya doğada kalıcı olduğuna dair bulgu yoktur ancak ekosistem için zehirli olduğu düşünülmektedir.

Dimetil Benzen

Ksilen. Naftanın içindeki maddelerden biridir. Çözücü (solvent) ve koku maskeleyicidir. Sinir sistemi üzerinde zehirleyici etkisi vardır. Kanserojen olduğu ve üreme sistemini olumsuz etkilediğine dair bulgular vardır. Buharı, nefes borusu ve duyu organlarını tahriş eder. Skin Deep Veritabanı'ndaki puanı 7'dir.

Etil Benzen

Petrol esaslı bir çözücüdür (solvent). Petrol rafinerilerinden çıkan bir ara ürün olduğu için, içinde birden fazla kimyasalı barındırır. Bunlar için bkz. N-Heksan, Dimetil Benzen, Tolyen, Siklo Heksan, Pentan, Heptan, Etil Benzen, Benzen, 1,2,4-Trimetil Benzen, Sülfür.

Benzotriazol

Koruyucu, antimikrobiyal. Ekosistemde zehirleyici etkisi olmadığı düşünülmektedir. Biyobirikimli değildir. Ancak hücre düzeyinde mutasyona yol açabilir ve kanser riskini artırır.

Page 3 of 3 12 3

   Ferhatpaşa Mah. Gazipaşa Cad. 51. Sok. No:50 Ataşehir / İSTANBUL        +90 216 660 06 24       info@cleanfort.com.tr    © 2013. Tüm Hakları Saklıdır